دکتر علی غضنفری

وب سایت رسمی دکتر علی غضنفری محتوای سایت توسط منسوبین به استاد و تحت نظر ایشان به روز رسانی می گردد

زفاف

زفاف كتاب زفاف چنانچه از اسم آن پيداست به مسائل مربوط به شب ازدواج مي¬پردازد. هدف از نگارش كتاب بيان تاثير گناهان احتمالي شب ازدواج در آينده فرزندان و زن و شوهر مي¬باشد. كتاب زفاف شامل بخش¬هاي متنوعي از جمله خودآرايي زن و مرد، چشم چراني، موسيقي، غنا، شراب، رقص و پايكوبي، عشق، سحر و جادو، اثرات دنيوي گناه، وقت مناسب براي زفاف، اوقات نامناسب، اوقاتي كه زفاف مشروع نيست، و همچنين اعمال تاثير گذار ديگر شب عروسي چون همراهي عروس، استحباب تكبير در شب عروسي و... مي¬باشد. زفاف با قطع رقعي در 208 صفحه به وسيله انتشارت نيلو فرانه در سال 1381چاپ شده و تا كنون نهمين چاپ را پشت سر گذاشته است. خودآرائى،چشم‏چرانى، موسيقى، شـراب، رقص و پايكوبى،عشق،سحر و جادو، اثرات دنيوى گناه، وقت مناسب براى زفاف، اوقات نامناسب، اوقاتى كه زفاف مشروع نيست،همراهى عروس، استحباب تكبير در شب عروسى،آذين‏بندى حجله عروسى، نثـار، آنچه نبايد عروس بخورد، شستن پاهاى عروس، دعاهاى وارد شده، شب بيدارى، ملاعبه و مداعبه، محبت، وليمه، هفت روز با عروس، تهنيت
مقدمه این کتاب
انسان موجودى اجتماعى است و اوّلين سطح جامعه از خانواده تركيب‏يافته كه كوچكترين آنها مركب از دو نفر يعنى زن و شوهرند.
اقتضاى اجتماعى بودن انسان، اجتماعى زيستن اوست، دختر و پسر تا قبل از رسيدن به سن رشد در كنار برادران و خواهران ديگر و والدينشان زندگى مى‏كنند، اما آنگاه كه غرائزشان رشد كرد، همان غريزه‏ها احساس تشكيل خانواده جديد را در آنها بوجود مى‏آورد.
پسرى با همدلى والدين و دوستان، دخترى مناسب حال و شأن خود مى‏يابد و مقدمات وصلت با او را فراهم مى‏كنند. آن دو با بستن عقد ازدواج جفت شده و به همديگر گره مى‏خورند و در پى مراسم عروسى و به دنبال شب زفاف هسته مركزى خانواده‏اى ديگر را بنا مى‏نهند و در همين شب اقوام و دوستان گرد هم جمع مى‏شوند و تشكيل خانواده جديد را جشن مى‏گيرند.
ترديدى نيست كه كوچكترين حركات و سكنات آدمى و هرآنچه كه از نفس رحمانى به وى الهام مى‏شود و آنچه كه نفس شيطانى او راوادار به آن مى‏سازد، در روح و روان او مؤثر و در آتيه او نقش اساسى دارد. هرعملى كه از او سر زند، خوب يا بد، بخشى از آينده او را ترسيم مى‏كند، هرچند كه برخى اعمال به‏واسطه واقع شدنشان در ظرفى خاص مى‏توانند تأثير مضاعفى بيابند.
و شب زفاف كه زيباترين شب بندگى خدا و اطاعت اوامر اوست موقعيتى مناسب براى هجمه‏هاى شيطانى است تا اين شب مقدس با آميزه‏هاى نادرست، تلخ و زشت شود.
قابل اغماض نيست كه گاه در مجالس عروسى گناه و معصيت‏هايى صورت مى‏پذيرد غافل از اينكه مى‏توانند تأثيرى بسيار در زندگى آتيه زوجين و اولاد آنان داشته باشند.
قطعا اگر عروس و داماد به تأثير اين‏گونه امور پى برند اجازه انجام آن معاصى را در شب ازدواج خود نمى‏دهند و شب وصلت خود را كه تلخ‏ترين لحظات عمر ابليس است به شيرين‏ترين لحظات حيات او تبديل نمى‏كنند.
در پى چاپ كتاب «ازدواج در آئينه حديث» و استقبال عموم خوانندگان از آن، با پيشنهاد برخى دوستانم برآن شدم تا مجموعه‏اى كوتاه در باب مهمترين حادثه زندگى اجتماعى «زفاف» بنگارم.
دو هدف اساسى كه در اين نوشته دنبال آن بودم عبارتند از:
1 ـ آشنائى دختران و پسران با برنامه اسلام در مورد زفاف و بهره‏گيرى از ادعيه وارده در اين مورد.
2 ـ پرهيز از گناهان و معصيت‏هائى كه احتمالاً در آن شببه‏وقوع بپيوندد و ميزان ارتباط آنها با آينده زندگى زوجين و فرزندان آن دو .
در اين مجموعه، گناهان و لغزشهائى كه احيانا در برخى مجالس عروسى و زفاف صورت مى‏گيرد بيان و سپس بايدها و نبايدهاى شب زفاف مطرح شده است.
اميد اين مجموعه مختصر بتواند گامى در تنوير افكار عموم بردارد و سهم بليغ گناه را در آتيه عمر آدمى عيان سازد. و انگيزه‏هاى پرهيز از اينگونه معاصى را تقويت بخشد، ان شاءاللّه‏.

;

دریافت کتاب