دکتر علی غضنفری

وب سایت رسمی دکتر علی غضنفری محتوای سایت توسط منسوبین به استاد و تحت نظر ایشان به روز رسانی می گردد

تبیین کلمات قرآن کریم

تبیین کلمات قرآن کریم ترديدى نيست كه قرآن به عنوان تنها کتاب آسمانی که دچار دگرگونی نشده است، از مهمترين پديده هائى است كه بشر محتاج به شناخت آنست و اولین مرحله در کشف مفاهیم بلند آن، شناختن دائره معنائی واژه های آن است.
قرآن كتابى است مشتمل بر كلام وحيانى‏، ادعاى تحدى دارد، هرگز دچار تحريف و انحراف نشده ‏است، تمام حوائج انسان را مطرح نموده‏ است، هدايت بشريت را در تمام عرصه‏ هاى زندگى بر عهده گرفته‏ است و نيز مخاطبين خود را به تعقل فرا مى‏ خواند و بی تدبیر را مورد نكوهش قرار مى‏ دهد. چنين كتابى لازم است مورد بررسى قرار گيرد تا مفاهيم بلند آن بر خلايق آشكار شود. از اين رو شناخت قرآن به عنوان برترين علم مورد تحقيق بشر از هر رشته و گرايشى، لازم و بلكه ضرورى مى‏ باشد.
طبعا این شناخت مرهون فهم اولیه واژه ها و عبارات آنست. چیزی که دانش مفردات به آن می پردازد. آنچه پیش رو دارید بررسی واژه های قرآنی به روشی کارآمد و با بهره گیری از برترین معاجم لغوی است. در این مجموعه، مقدماتی که لازم است مورد بررسی قرار گیرند، به ایجاز مورد بحث قرار گرفته اند و سپس کتب لغوی معتبری که از عصر نزول قرآن تاکنون نوشته شده است، معرفی شده اند و شیوه بهره برداری مطلوب از آنها توضیح داده شده است. در ادامه بحث و در بخش اصلی این مجموعه، همه واژه های قرآنی مطابق قرائت حفص از عاصم که تعداد آنها به 1788 واژه می رسد، به تفصیل بررسی لغوی شده است.
;

دریافت کتاب