دکتر علی غضنفری

وب سایت رسمی دکتر علی غضنفری محتوای سایت توسط منسوبین به استاد و تحت نظر ایشان به روز رسانی می گردد

ما و ابلیس

 ما و ابلیس كتاب ما و ابليس كتابي در حوزه اخلاق است. ما و ابليس به بيان ماهيت ابليس و اعمال او مي¬پردازد. بررسي دو موجود جن و ملك در قرآن و روايات، موقعيت ابليس قبل از گناه، گناهان عامل كفر ابليس، گناهان تاسيس شده توسط ابليس، ويژگي¬هاي شخصي ابليس، اهداف ابليس از فريب انسان، ‌بررسي ابزارهاي مختلف ابليس براي فريب،‌ زمينه¬هاي وسوسه درانسان، ‌گستره مانور ابليس و تاثير وي برانبيا، ميزان توان ابليس، عوامل رهايي از گزند ابليس، از موضوعات مطرح شده در اين كتاب است. تفسير دو سوره معوذتين و نتيجه-اي اخلاقي تحت عنوان (و در نهايت...) آخرين مباحث كتاب ميباشد. ما و ابليس با قطع وزيري، در 372 صفحه به سال 1388 توسط انتشارات نيلوفرانه به چاپ رسيده و اكنون نوبت چاپ مجدد آن است.
آنچه در این کتاب می¬بینید.
فهرست مطالب (مقدمه،مَلَك و جنّ،فرشتگان،اوصاف و ويژگى‏هاى فرشتگان،طبقه بندى ملائك،گريه و خنده ملائك،جبر يا اختيار فرشتگان،
فرشتگان در نهج‏البلاغه،درود برملائك،زشت‏ترين افتراء بشر،جـنّ،حقيقت جـنّ،خلقت جـنّ،زندگى جنّيان،شأن نزول سوره جنّ،تعبير از جنّ بهشيطان،ابليس،ابليس كيست؟ (ابليس، جن يا ملك؟، حقيقت ياتوهم،حكمت خلق ابليس، ابليس در آيينهاى مختلف،ابليس در شاهنامه،مناظره ابليس با ملائك،موقعيت ابليس قبل از گناه،حادثه سجده برآدم عليه‏السلام، سخن گفتن خدا با ابليس، جبر در كلام ابليس، گناهانى كه ابليس را به كفر كشاند، ابليس مؤسس برخى گناهان، تأسيس برخى خطاهاى عملى، ناله‏ها و خُرخُرهاى ابليس،زبان، خواب، مركب، لباس و نوشيدنى ابليس، القاب و اسماء ابليس، فرزندان ابليس، ضرب‏المثل‏ها، تجسم ابليس،مرگ ابليس، جايگاه ابليس)اهداف ابليس (اغواء،احتناك،اضلال، استهواء، استفزاز واجلاب، اِزّ، نـزغ، مسّ و اخباط، ابزار ابليس، وسوسه، تزئين، زمينه‏هاى وسوسه،برخىمصاديق فريب، شيوه فريب، گستره مانور ابليس، ابليس و انبياء، همزاد انسان، فرشته‏اى در مقابل هر شيطان، مشورت شياطين با هم، شيطان و افسانه غرانيق، شيطان آخرالزمان)شيطان عامل بيمارى (آخرين حركات ابليس،محدوده ممنوعه برابليسعوامل رهايى از گزند ابليس، تفسير معوّذتين، و در نهايت،منابع و مصادر)

بخشی از مقدمه کتاب ما و ابلیس
ابليس از واژه‏هاى آشناى نزد ماست. چه‏بسا خطاهاى خود و ديگران را به او نسبت مى‏دهيم و به‏همين جهت در شبانه‏روز ده‏ها بار او را نفرين كرده و از شرور و آفاتش به خداى متعال پناه مى‏بريم. اما چه‏اندازه در فهم حاق اين موجود كه آشكارا عَلَم عناد با بنى‏آدم را برافراشته و كمر به اغواى او بسته است همت گمارده‏ايم؟
او از چه خلق شده و اساسا حكمت در خلقت وى چه بوده است؟ چگونه به بهشت وارد گشت و همنشين ملائك شد؟ عبادت طولانى وى چه اثرى داشت؟ چرا به سجده بر آدم عليه‏السلام مأمور شد؟ چرا ترك اطاعت خداوند و سرپيچى از فرمان ربّ نمود؟ حكمت خروجش از بهشت و توان وسوسه‏اش در بنى‏آدم چه بود؟ چرا به او تا وقتى مشخص، مهلت داده شد؟ چگونه توانست پيامبر خدا و همسرش را وسوسه كند؟ راه‏هاى فريب و اغواء او كدامند؟ ابزارهاى تحقق مكايدش را چه‏كسى فراهم مى‏كند؟ قدرت مانور او و شعاع عملياتى وى تا چه ميزان است؟ سرانجام وى به كجا منجر مى‏شود؟ جايگاه او در قيامت كجاست؟... و ده‏ها سؤال ديگر كه پاسخ آنها ما را به ظرايفى از وجود دشمن اصلى بشريت واقف مى‏سازد.
دشمنى كه اگر نبود، انسان با بهره‏گيرى از چشم و گوش باطنش، امكان بيشترى براى رؤيت ملكوت آسمان‏ها و زمين و شنيدن حقايق مى‏يافت.
قال رسول‏اللّه‏ صلى‏الله‏عليه‏و‏آله : لولا اَنَّ الشَّياطينَ يَحُومونَ على قلوبِ بنى آدمَ لَنَظَرُوا اِلى ملكوتِالسّمواتِ و الارضِ.
اگر نبود گردش شياطين برقلوب آدميزادگان، آنان ملكوت آسمان‏ها و زمين را مى‏ديدند و حقايق را مى‏يافتند.
دشمنى كه در تمام وجود انسان رخنه نموده و چون خون در رگهاى بنى‏آدم جارى گشته است.
اِنَّ الشّيطانَ لَيَجْرِى منْ ابنِ آدمَ مَجْرَى الدَّمِ.
و وسوسه‏هاى بى‏پايانش را بردل انسان‏ها روانه مى‏سازد.
ما به حول وقوه خداى متعال و عنايت پيامبر مكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله و اولاد طاهرينش عليهم‏السلامو توجه آخرين جانشينش حجة بن الحسن ـ عجل‏اللّه‏ تعالى فرجه‏الشريف ـ برآنيم كه ضمن بيان زوايايى از زندگى ابليس، گستره دشمنى او را با بنى‏آدم در پرتو آيات و احاديث آشكارتر نماييم و دامنه مكر و فريب او را عيان‏تر سازيم تا بلكه غفلت عارض شده برما كه از جهالتمان به عداوت او ايجاد شده است محدودتر گردد، و تضرع ما به درگاه خداى متعال براى اعطاء توان مقابله با وساوس او افزون‏تر شود، و البته قبل از ورود به بحث، توجهى اجمالى به دو صنف از موجودات غيرمحسوس (ملك و جنّ) بدان حد كه مؤثر در مباحث باشد خواهيم داشت.
;

دریافت کتاب